Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata
Зміст:


1. Встановлення статусу "Мати-героїня"

Мати-героїня — державна нагорода України — почесне звання, що присвоюється  Президентом України жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку.


Для отримання звання «Мати-героїня» потрібно звернутися до органів місцевого самоврядування, які мають підготувати й надіслати через обласні державні адміністрації до Секретаріату Президента всі необхідні документи для отримання цього звання.


2. Документи.

Перелік документів, які необхідно подати матері, для отримання статусу:

 • заява багатодітної матері;
 • ксерокопія заповнених сторінок паспорта матері;
 • ксерокопії свідоцтв про народження дітей;
 • форма № 3 (про склад сім'ї);
 • довідка зі служби у справах дітей про те, що неповнолітні діти не перебувають на обліку;
 • копія трудової книжки матері;
 • довідки з місць роботи або навчання матері та дітей;
 • характеристики на матір та дітей (наприклад з місця роботи, навчання і т.д.);
 • довідка про відсутність судимості матері;
 • клопотання трудового колективу (витяг з протоколу, яким рекомендовано кандидатуру до нагородження);

Перелік документів не є вичерпним, адже встановлюється у кожному випадку індивідуально!


У м. Києві, для отримання статусу, документи необхідно подати до Відділу (управління) сім'ї, молоді та спорту відповідної РДА.

Також може бути необхідним пред'явлення таких документів:

 • акт обстеження побутових умов.
 • копії паспортів дітей, якщо вже отримали його. (оригінал)
 • довідки та характеристики з місця навчання чи роботи дітей.
 • копії свідоцтва про одруження дітей, якщо вони змінили прізвище. (оригінал)
 • копії дипломів та грамот дітей. (оригінал)

 


3. Передбачені виплати.

Особам, які отримали почесне звання „Мати-героїня”, передбачено виплату одноразової грошової винагороди, яка провадиться за рахунок коштів Державного бюджету України.

Виплачується винагорода у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму, для працездатних осіб, установленого з 1 січня року, в якому жінці було присвоєно почесне звання - відповідно до Указу Президента від 25.12.2007 № 1254/2007 "Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня" .

Дана виплата здійснюється органами соціального захисту населення за місцем проживання.


4. Пільги та пенсія.

Слід зауважити, що законодавством не передбачено надання пільг жінкам, яким присвоєно почесне звання України „Мати-героїня”. 

Проте згідно із Законом України „Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, встановлюється пенсія за особливі заслуги, у вигляді надбавки розміром від 35-40 відсотків до розміру пенсії, на яку особа має право.

Також, на сім'ю жінки, яка має статус "Матері-героїні" поширюються пільги, передбачені багатодітним сім’ям: 

 1. 50-відсоткова знижка плати за користування житлом
  (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);
 2. 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами
  (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю;
 3. 50-відсоткова знижка вартості палива,
  у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі, якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;
 4. Позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.

Пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива, передбачені пунктами 1-3, надаються багатодітним сім'ям незалежно від виду житла та форми власності на нього.

 • No labels