Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata
Зміст:

1. Органи, що здійснюють оформлення пенсії

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1,  звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію,

Звернення може бути подано не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку!

Непрацюючим громадянамПрацюючим громадянам
Звернутись до управління Пенсійного фонду за місцем проживання (реєстрації)Заяву про призначення пенсії до управління Пенсійного фонду подає уповноважена посадова особа організації, де цей громадянин працює (зазвичай бухгалтерія та відділ кадрів).
За бажанням, працівник може подати заяву і особисто за місцем проживання.

Не обов’язково звертатися до Пенсійного фонду особисто, адже також передбачається право оформити пенсію через свого представника. Для цього необхідно майбутньому пенсіонерові та особі, яка буде його представником разом звернутись до нотаріуса з паспортами для оформлення довіреності на представництво (довіреність нотаріуса це платна послуга).


2. Документи

Для оформлення пенсії за віком необхідно зібрати наступні документи:

 1. Довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера (ІПН);
 2. Трудова книжка або документи про стаж, причому за період роботи з 01.01.2004 р. відділ персоніфікованого обліку органа, що призначає пенсію, видає довідку з бази даних;
 3. Довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р. Для обчислення пенсії може враховуватися заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв:
  - якщо пенсіонер виявив таке бажання і довідка про заробітну плату підтверджена первинними документами в період до 1 січня 2016 року;
  - якщо страховий стаж після 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.
 4. Законодавство також дозволяє розраховувати пенсію без урахування 60 календарних місяців до 01.07.2000 року, якщо такий варіант буде більш вигідним для пенсіонера.
 5. Індивідуальні відомості про застраховану особу за період страхового стажу з 01.07.2000 р, які видаються відділом персоніфікованого обліку за формою. Документи про надання особливого статусу особі, наприклад, «чорнобильське» посвідчення;
 6. Документи про місце проживання (реєстрації) особи;
 7. Кольорова фотокартка 4х6 (2 шт.) – необхідна для оформлення пенсійного посвідчення;
 8. Копія паспорта;
 9. Заява на виплату пенсії через банківські установи чи поштове відділення. Заявник надає довідку про відкриття рахунку в банку або зазначає, що бажає отримувати пенсію на пошті;
 10. Заява про призначення пенсії. Бланк надається працівниками Пенсійного фонду України та заповнюється заявником по паспорту безпосередньо в момент подачі документів.

3. Терміни розгляду

Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається Пенсійним фондом.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними документами орган, що призначає пенсію, зобов'язаний:

 • винести рішення щодо призначення пенсії;
 • видати або направити адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

наданих документів достатньо для визначення права на пенсію,Пенсія призначається з дня подання заяви, якщо:

 • майбутній пенсіонер протягом трьох місяців надасть всі відсутні документи.

Якщо протягом трьох місяців пенсіонер не надасть всі необхідні документи, то пенсію буде призначено з дня, коли остаточно будуть надані такі документи.

Пенсіонер має право вимагати, а працівники органу, що призначає пенсію, зобов'язані видати пенсіонеру виписку з розпорядження про призначення пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати, які враховані при розрахунку пенсії.


4. Розрахунок розміру пенсії

Розмір пенсій за віком у всіх випадках визначається індивідуально для кожної особи і залежить від:

 • тривалості страхового стажу;
 • величини заробітку, з якого були сплачені страхові внески;
 • часу виходу на пенсію
 • коефіцієнту страхового стажу та заробітку

Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

періоди, за які було сплачено страхові внески;

До страхового стажу зараховуються:

 • періоди трудової діяльності до 1 січня 2004 року враховуються так, як вимагає Закон «Про пенсійне забезпечення», тобто  весь трудовий стаж, набутий до 1 січня 2004 року прирівнюється до страхового.
 • No labels