Blog
Skip to end of metadata
Go to start of metadata
НОВА ІНФОРМАЦІЯ

Боржникам, які не сплачують за тепло більше року, в липні надійшли платіжки з інфляційними та річними нарахуваннями за борги на тепло. Деяких киян це дуже обурило: мовляв, чому застосовували санкції?

По-перше, інфляційна складова і відсотки річних — це не штрафні санкції (пеня чи неустойка), які заборонені в карантин “антикоронавірусним” законодавством (ЗУ № 530-IX). Врахування в боргах індексу інфляції та 3% річних регулюється статтею 625 Цивільного кодексу України. Тому нарахування здійснені цілком законно.

По-друге, впровадження ринку газу і зміни в умовах закупівлі газу на вироблення тепла (а газ у випадку Київтеплоенерго — це майже 80% вартості 1 Гкал теплоенергії) кардинально змінюють ланцюжок взаєморозрахунків, починаючи від постачання газу виробникові тепла. Після появи в угодах постачальника газу умов щодо передоплати, виробники тепла мали б “віддзеркалити” ці умови в угодах зі своїми клієнтами. Однак це наразі неможливо через невідповідності у законодавстві. Тому єдиний можливий шлях забезпечити місто газом та уникнути перебоїв з теплопостачанням взимку — акумулювати кошти і посилити платіжну дисципліну клієнтів, щоб придбати газ, витримати опалювальний сезон і не допустити перебоїв у теплопостачанні всього міста.

Розглянемо інфляційні та річні нарахування на прикладі двокімнатної київської квартири на вулиці Жилянській загальною площею 52,2 м2. Її власник з березня 2020-го по червень 2021-го накопичив 25 115 грн. боргу за тепло. Нарахована сума інфляційних втрат за весь період склала 1 954,82 грн, 3% річних — 660,57 грн. Тепер власник зобов’язаний сплатити не тільки повну суму боргу, але й нараховані відсотки річних та інфляційну складову.

Щоб уникнути сплати інфляційних та річних нарахувань, а в подальшому за умови накопичення боргу й більш суворих санкцій, ця категорія клієнтів може звернутись до КТЕ та укласти угоду про реструктуризацію боргу. Якщо ж заборгованість клієнта буде зростати і надалі, теплопостачальник має право звернутися до суду. Після рішення якого — примусове стягнення заборгованості із застосуванням різних санкцій: арешт квартири, машини, дачі, банківських рахунків, обмеження виїзду закордон тощо.

А щоб не накопичувались борги під час опалювального сезону, КТЕ запропонувало киянам сплачувати з літа по 10% вартості опалення 1 кв.м їх помешкань. Платіж є рекомендованим, тобто не обов’язковим. Однак багато киян вже скористалися цією пропозицією: на сьогодні рекомендовані платежі внесли майже 12% клієнтів КТЕ.

Як зазначає галузева асоціація Укртеплоенерго, глибина кризи галузі теплопостачання досягла дна. Умови закупівлі газу та штрафні санкції від газопостачальника поставили усі теплокомуненерго на межу банкрутства. Зростання вартості газу — головна причина зміни тарифів на опалення. Фактично, впровадження ринку газу поставило крапку в історії про тепло, за яке можна не сплачувати роками. Тепловики змушені посилювати контроль за оплатами спожитих послуг, так як і газові чи електропостачальні компанії.


Посилання: https://cutt.ly/Em8ab2s

  • No labels